DUK apie paciento vaistus
Kaip galiu susisiekti su Teva, jei turiu klausimų apie savo vaistus?
- Kilus klausimų apie vaisto tiekimą ir prieinamumą gali padėti mūsų Klientų aptarnavimo skyrius. Su juo galite susisiekti +37052660203 arba info@teva.lt
- Bendrojo pobūdžio užklausą galite pateikti per šią svetainę – tiesiog spustelėkite "Susisiekite su mumis" ir užpildykite trumpą formą.
- Jei jūsų klausimas susijęs su įtariamu šalutiniu poveikiu, pranešimą apie nepageidaujamą reakciją pateikite čia reaction@teva.lt.
Ką daryti, jei vartodamas vaistus patirsiu kokį nors šalutinį poveikį arba nepageidaujamą reakciją (-as)?
Jei manote, kad patyrėte šalutinį poveikį arba nepageidaujamą reakciją į vaistą, įskaitant nereceptinius preparatus ar medicinos priemones, rekomenduojame kuo greičiau pasitarti su savo gydytoju ar vaistininku.
Kad galėtume nuolat stebėti savo preparatų saugumą, apie šalutinį poveikį galite pranešti naudodami formą "Nepageidaujama reakcija į vaistą", esančią šios svetainės skyriuje "Susisiekite su mumis".
Pamečiau vaisto dėžutėje buvusį pakuotės lapelį. Kur galėčiau gauti kitą?
Susisiekite su mūsų Klientų aptarnavimo komanda telefonu +37052660203 arba info@teva.lt ir mes jums padėsime.
Nerimauju, ar mano vartojami receptiniai vaistai gali sąveikauti su kitais receptiniais vaistais arba žoliniais papildais, kuriuos vartoju. Kaip sužinoti, ar saugu ir toliau juos vartoti?
Receptinio vaisto pakuotės lapelyje gali būti parašyta, su kuo kartu galite ar negalite vartoti savo vaisto. Jei vis dar abejojate, rekomenduojame pasikalbėti su receptą išrašiusiu sveikatos priežiūros specialistu arba savo vaistininku.
Man sunku nuryti tabletes ir kapsules. Ar galiu sutrupinti tabletę arba atidaryti kapsulę ir sumaišyti su maistu ar gėrimu?
Jei to nenurodyta vaisto pakuotės lapelyje, trupinti tablečių ar atidaryti kapsulių nerekomenduojame. Tabletės trupinimas ar kapsulės atidarymas gali pakeisti vaisto veikimo būdą, taip pat paveikti jo saugumą ir veiksmingumą. Jei jums sunku nuryti tabletes ar kapsules, turėtumėte apie tai pasikalbėti su savo gydytoju ar vaistininku.
Mano draugė serga ta pačia liga kaip ir aš. Ar galiu jai duoti savo vaistų?
Niekuomet neduokite kitam žmogui vaistų, kurie išrašyti jums. Vaistai jiems gali pakenkti, net jeigu jų simptomai tokie patys kaip jūsų.
Ką daryti su vaistais, kurių man nebereikia?
Nemeskite vaistų į kanalizaciją ar buitines atliekas. Saugiausias būdas atsikratyti nereikalingų vaistų yra grąžinti juos į vietinę vaistinę ar kitą įgaliotą vietą.
Kuo skiriasi receptinis vaistas nuo nereceptinio?
Receptinį vaistą vaistinėje galite gauti tik pateikę pasirašytą galiojantį jūsų gydytojo ar kito kvalifikuoto sveikatos priežiūros specialisto išrašytą receptą. Nereceptiniai vaistai parduodami be gydytojo recepto, paprastai prižiūrint vaistininkui. Tačiau gali būti apribotas įsigyti leidžiamas kiekis, priklausomai nuo vaisto.
Girdėjau, kad gali kilti mano vaisto tiekimo nesklandumų. Ką daryti, jei negaliu gauti man paskirto vaisto?
Pasitikrinkite su vaistininku prieš kito recepto įsigaliojimo laiką arba susisiekite su Teva +37052660203 arba info@teva.lt. Jei sunku gauti jūsų įprastai vartojamų Teva vaistų, pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu arba vaistininku dėl vaisto tiekimo arba gydymo alternatyvų.
Nesuprantu instrukcijų, kaip vartoti savo vaistus. Ką daryti?
Jei nesuprantate, ką jums pasakė, arba neaiškios pakuotės lapelyje pateiktos instrukcijos, paprašykite savo vaistininko, kad paaiškintų dar kartą. Galite paprašyti, kad jums tai užrašytų. Nebijokite klausti dar kartą, nes tinkamas vaisto vartojimas svarbus jūsų sveikatai.
Ką daryti, jei manau, jog mano vaistas neveikia tinkamai?
Jei vartojate naują vaistą, rekomenduojame kuo greičiau pasikalbėti su savo sveikatos priežiūros specialistu (slaugytoju, gydytoju ar vaistininku) apie numatomą gydymo paskirtu vaistu rezultatą. Taip pat turėtumėte pranešti apie nepakankamą veiksmingumą naudodami formą "Nepageidaujama reakcija į vaistą", pateiktą šios svetainės skyriuje "Susisiekite su mumis".